Nazwa grupy: Technicy

Hasło: NIE HEJTUJĘ I DOBRZE SIĘ Z TYM CZUJĘ!

Opiekunka projektu:  Teresa Witkowska

Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze

Opis działań w projekcie

10 lutego w Zespole Szkół w Górze został zorganizowany przez uczestników programu "Nienawiść. Jestem przeciw!" Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem "Nie hejtuję i dobrze się z tym czuję!". Uczniowie na auli szkolnej inicjowali i propagowali działania, których głównym celem było zainteresowanie uczniów szkoły problemem hejtowania w Internecie. Było to związane z hasłem tegorocznej edycji DBI „Razem tworzymy lepszy Internet".Na auli szkolnej wydzielono kilka stref. W każdej z nich uczniowie mogli wziąć udział w innych działaniach. W jednej mogli oglądać filmy "W Sieci" ze strony FDN i filmiki z kampanii antydyskryminacyjnych. W innej zapoznawali się z zasadami antyhejtowymi i składali podpisy pod deklaracją. W zamian otrzymywali do naklejenia naklejkę "Hejt stop". Przy innym stoliku mogli wykonać napis antydyskryminacyjny i zrobić sobie z nim zdjęcie. W zamian przypinali sobie przypinki. Zwolennicy czytelnictwa mogli zająć miejsce w miniczytelni z książkami, ulotkami antydyskryminacyjnymi i poczytać. Przy kolejnym stoliku udzielany był instruktarz czyszczenia fb. Można też było zobaczyć prace plastyczne wykonane w ramach konkursu plastycznego „STOP nienawiści", który odbył się w jesieni ubiegłego roku. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Dnia Bezpiecznego Internetu mogli zaopatrzyć się w ulotki otrzymane od Hejtstop, HIA Polska, Koalicji przeciw mowie nienawiści.

W godzinach od 9.00 do 12.00 w sali przebywali uczniowie różnych klas. Wszystkie strefy były odwiedzane. Uczniom towarzyszyli nauczyciele, którzy również włączyli się w działania. Łącznie w DBI w Zespole Szkół wzięło udział 15 klas technicznych i zasadniczej szkoły zawodowej, łącznie około 200 uczniów.

Inicjatywa Zespołu Szkół w Górze stała zgłoszona do konkursu organizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) oraz Fundację Dzieci Niczyje (FDN), które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet i znajduje się na mapa ogólnopolskich inicjatyw zorganizowanych z okazji DBI: http://www.saferinternet.pl/pl/mapa-inicjatyw.

Reakcje odbiorców kampanii: "Ciekawe prace konkursowe" , "Z chęcią pooglądałam wyświetlane w auli filmiki.", "Mogłam napisać swoje hasło i zrobić sobie z nim zdjęcie" , "Dużo się nauczyłem biorąc udział w kursie internetowym i całym programie".

Osoby biorące udział w projekcie:

1.Aleksandra Makowska
2.Patrycja Cemerys
3.Patrycja Dąbrowska
4.Małgorzata Murawska
5.Jagoda Szuster
6.Adrian Makles
7.Jakub Łopata
8.Krzysztof Szymek
9.Łukasz Ruman
10.Mateusz Nowak

Grafika przedstawiajająca kampanię