Publikacja z dobrymi praktykami

W Centrum Edukacji Obywatelskiej wspieramy nauczycieli i nauczycielki w realizacji projektów uczniowskich o tematyce różnorodności, równościowej, antydyskryminacyjnej  czy wielokulturowej. Proponujemy im warsztaty z ekspertami CEO i nowatorskie  metody pracy, które pomagają w poruszaniu trudnych tematów, przeciwdziałaniu mowie nienawiści.   

W naszych projektach nauczycielki i nauczyciele rozmawiają z uczniami i uczennicami  o ważnych i  nieoczywistych sprawach.  O niepełnosprawności, starości, różnorodności kulturowej i  religijnej. Poruszają kwestie związane z nierównościami społecznymi, rolą płci i orientacji seksualnej. Czasem są to głębokie, przemyślane projekty, czasem bardziej spontaniczne, lecz efektowne akcje czy interwencje społeczne. Wszystkie dzieją się w zupełnie zwykłych szkołach w Polsce, jednak rzadko pokazywane są szerszej społeczności. W tej publikacji znajdziecie kilkanaście działań uczniowskich, które powstały we współpracujących z nami szkołach, pod okiem zaangażowanych nauczycieli i nauczycielek. Wszystkie uważamy za dobre praktyki – czasem jednak to, co sprawia, że nimi są nie leży w tematyce, lecz sposobie ich realizacji, prezentowanym typie wrażliwości czy ogromnym zaangażowaniu. Poprosiłyśmy szkolnych koordynatorów i koordynatorki by opisali je używając metody kilku prostych kroków. Poznajcie je i inspirujcie się nimi w swojej pracy.