12 czerwca w Samorządowym Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Gorzowie zorganizowaliśmy Dzień Dobrych Słów i Miłych Gestów. Wykorzystaliśmy do jego przeprowadzenia materiały pochodzące ze strony CEO (plakaty, logo) oraz Fundacji Orange (Kampania "Jest nas więcej" https://jestnaswiecej.pl/) a także Fundacji im. Zbigniewa Herberta (Akcja "Podaruj wiersz").  Zależało nam na tym, aby poprzez różne działania skłonić wszystkich uczestników do radosnej refleksji nad pozytywną rolą życzliwości, którą można okazać na wiele sposobów i udowodnić, że nienawiść, hejt, wrogość i ciągłe walki na wielu frontach naszej codzienności wcale nie muszą dominować :) 

Co zrobiliśmy? Na szkolnym korytarzu ustawiliśmy dwie wielkie tablice z plakatami oraz tekstami o tym, jak radzić sobie z hejtem. Pomarańczowa sznurówka (symbol  wspólnej idei) łączyła poszczególne plansze. Na poręczach wzdłuż schodów zawiesiliśmy kartki z hasłem: "Weź ze sobą miłe słowo", a każdy przechodzący mógł oderwać z niej, tak jak z popularnych ogłoszeń, wybrane dobre słowa lub zwroty. Podczas szkolnego apelu wyznaczeni uczniowie klasy czwartej, która była organizatorem przedsięwzięcia, zachęcili wszystkich (uczniów i nauczycieli) do wpisywania wymyślonych przez siebie dobrych słów na przygotowanych arkuszach, które następnie zostały powieszone na tablicach. Wpisujący otrzymywali podarowane przez Fundację Orange pomarańczowe sznurówki. 

Oprócz powyższych działań uczniowie mogli też wziąć udział w kampanii "Podaruj wiersz", którą zadedykowaliśmy małym pacjentom ze szpitala w Oświęcimiu. Na kartach papeterii, podarowanych przez Fundację im. Z. Herberta, uczniowie zapisywali wybrane przez siebie wiersze, dodając do nich własne życzenia i podpisy. Kartki zostaną wkrótce przekazane Oddziałowi Dziecięcemu w powiatowym szpitalu. 

"Dzień dobrych słów" był bardzo twórczy - na każdej przerwie ktoś coś pisał, wiązał sznurówki, ozdabiał rysunkami przepisywane wiersze, czytał dobre słowa, odrywał karteczki, by je zabrać dla siebie lub komuś podarować. Było radośnie, gwarno - po prostu DZIAŁO SIĘ!

Dziękujemy za inspiracje, materiały i pozytywną energię, którą wchłaniamy i przekazujemy dalej

Świat może być piękniejszy dzięki wspólnym, pięknym działaniom :)