17 maja 2019 r. naszą szkołę odwiedziła pani Aleksandra Rutkowska, przedstawicielka fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), która opowiadała o działalności fundacji na rzecz uchodźców z Syrii oraz pomocy humanitarnej w Ghanie, gdzie przebywają uciekinierzy z Sudanu Południowego. Dzięki spotkaniu z panią Aleksandrą uczniowie klas V - VIII oraz gimnazjum dowiedzieli się, z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w obozach dla uchodźców, jak Polska pomaga w organizacji szpitali, szkoleń dla służb mundurowych czy edukacji w Afryce i Azji.  Wcześniej, 15 maja,  klasa VII zorganizowała loterię fantową, z której dochód przeznaczony został na pomoc humanitarną dla fundacji PCPM.  Udało się zebrać ponad 1.200 zł. , kwota ta wystarczy, aby wyżywić przez miesiąc dziesięcioro dzieci. Organizatorką akcji była p. Ewa Cybulska.

W maju w naszej szkole odbył się cykl zajęć wychowawczych w ramach programu "Szkoła Tolerancji". Uczestniczyli w nich uczniowie klas IV-VIII oraz gimnazjum. Podczas nich uczniowie obejrzeli wybrane filmy z cyklu "Żywa Biblioteka". Filmy te miały na celu wprowadzenie w tematykę i przygotowanie do spotkania "na  żywo". 20 maja odbyło się spotkanie finalizujące cykl zajęć. Gościliśmy trzy niezwykłe osoby, mieszkańców naszego miasta: p. Munindra Perera - nauczyciela języka angielskiego w naszej szkole, p. Roberta Grzelak, rodzica jednej z uczennic oraz p. Agnieszkę Starską, pracownika ośrodka doskonalenia nauczycieli. Każda z tych osób odpowiedziała na pytania, które zadano także bohaterom filmów z cyklu "Żywa Biblioteka": Kim jesteś? Co jest dla Ciebie ważne? Czy spotkałeś się z dyskryminacją, nietolerancją? Jak się wtedy czułeś? Jak myślisz, jak moża walczyć z nietolerancją? Nasi goście podzielili się z uczniami ważnymi doświadczeniami dotyczącymi przejawów nietolerancji w swoim życiu, a także refleksją nad tym, jak  można to zmienić. Uczniowie byli pod wrażeniem szczerości, otwartości i mądrości naszych gości. Pojawiły się też ważne wypowiedzi i  odważne pytania zadawane przez uczniów. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VII. Akcję przygotowały - p. Jolanta Szlagowska (pedagog) oraz p. Monika Biedrzycka-Gładka (psycholog).