Finał Re:Memory – działo się!

 

Blisko 100 osób wzięło udział w wirtualnym finale programu Re:Memory – multimedialne historie lokalne. Uczestnicy i uczestniczki z całej Polski zaprezentowali efekty swojej wielomiesięcznej pracy. Zaproszone ekspertki opowiedziały o ważnych zagadnieniach związanych z edukacją historyczną i obywatelską oraz odpowiedzialnością za język. Na koniec udostępniliśmy grę online, którą można wykorzystywać w edukacji zdalnej.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią całe wydarzenie odbyło się online. Mimo coraz większego problemu cyfrowego zmęczenia nauczycieli, nauczycielek, uczniów i uczennic, w finale wzięły udział niemal wszystkie zespoły, które ukończyły projekt – stworzyły multimedialny reportaż o wydarzeniach i postaciach lokalnej historii z lat 1918-1948. Razem było to prawie 100 osób, które przez niemal rok wytrwale i często pierwszy raz w życiu tworzyły materiały dziennikarskie. 

Spotkanie rozpoczęły dwa krótkie wykłady. Współzałożycielka CEO Alicja Pacewicz opowiedziała o znaczeniu podobnych przedsięwzięć w nowoczesnej edukacji historycznej, zaś dziennikarka i kulturoznawczyni Zuzanna Kowalczyk zwróciła uwagę na ewolucję języka oraz wyjaśniła, na czym polega odpowiedzialność za słowa w kontekście inkluzywności. Następnie grupy projektowe zaprezentowały swoje reportaże. Notatki wizualne z tych wystąpień znajdują się w galerii poniżej.

Na koniec nauczyciele i nauczycielki dyskutowali o trudnościach w realizacji projektu w czasie pandemii. Natomiast uczniowie i uczennice podjęli wyzwanie wypróbowania gry online. Wydarzenie zwieńczyło niemal roczną pracę w ramach programu. Jeśli jesteście ciekawi powstałych reportaży, znajdziecie je na Padlecie.

 

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet