Krok 2 - Jak wprowadzać standardy równości płci w szkole

Dowiedz się jak wprowadzać wysokie standardy równości płci w szkole i zobacz jak z powodzeniem robią to inni. Przeczytaj podręcznik z dobrymi praktykami.

Podstawowym elementem projektu "Równe/Różne. Wspieranie równości płci w szkołach" jest kwestionariusz, który, przywołując realne sytuacje szkolne, ma pomóc odpowiedzieć na pytania, czy i jak konkretne placówki dążą do wyrównywania szans uczniów i uczennic, czy, realizując swoją misję, uwzględniają potrzeby, oraz dbają o komfort i bezpieczeństwo całej społeczności szkolnej. Warto wypełnić kwestionariusz przed lekturą publikacji i poznaniem dobrych praktyk.

Ten podręcznik, stanowi drugi krok w pracy nad równością płci w szkole. Znajdziecie tu Państwo odpowiedzi na pytania i wątpliwości, które pojawiły się po wypełnieniu kwestionariusza. Pomoże on dokonać zmian, pokaże dobre praktyki, zainspiruje do działania

Poniżej opisujemy przykłady dobrych praktyk w zakresie wspierania równości płci w szkole. Są to bardzo różnorodne działania – czasami konkretne, opracowane już pomysły, czasami wydarzenia, które mogą posłużyć jako inspiracje dla innych placówek, innym razem są to raczej strategie i metody pracy służące podnoszeniu standardów równości płci.

1. Dzień solidarności i widoczności osób LGBT+, czyli Tęczowy Piątek,
  2. Analiza genderowa lektur szkolnych, czyli Równia Literacka,
  3. Przekonana i oczekiwania względem uczniów i uczennic, czyli demaskowanie ukrytego programu,
  4. Większa widoczność i odpowiedzialność, czyli dziewczyny w roli ekspertek,
  5. Wzory do naśladowania, czyli kobiety i mężczyźni w niestereotypowych zawodach,
  6. Odpowiedź na niską aktywność, czyli innowacje w nauczaniu,
  7. Krytyczne korzystanie z podręczników, czyli „Gender w podręcznikach szkolnych”,
  8. Dziewczyny na boiska, czyli międzyszkolny turniej piłkarski dla uczennic,
  9. Zapobieganie przemocy, czyli regularne przesadzanie uczniów i uczennic w ławkach,
  10. Wzmacnianie dziewczyn, czyli Dziewczyny mierzą wysoko,
  11. Transpłciowa młodzież w polskiej szkole – jak ją wspierać?,
  12. Ranking Szkół Przyjaznych Uczniom i Uczennicom LGBTQ+,
  13. Solidarność z kolegami i koleżankami LGBT+, czyli Studniówka Równości,
  14. Przeciwdziałanie przemocy i mowie nienawiści, czyli warsztaty antyprzemocowe dla chłopców i dla dziewczyn,
  15. Szkolne święta inaczej, czyli Międzynarodowy Dzień Dziewczynki,
  16. Rożne zasady dotyczące wyglądu i ubioru uczniów i uczennic, czyli rewizja statutu,
  17. Jak mówić, czyli feminatywy i język wrażliwy na płeć.

Pobierz podręcznik klikając załaczone dokumenty: