Laboratorium wiedzy i dobrych praktyk w Krzyżowej

 

Jak co roku w naszym projekcie odbywa się Laboratorium wiedzy i dobrych praktyk liderów i liderek Szkoła Tolerancji. Ten rok nie był inny, po raz piąty spotkaliśmy się by się uczyć, wymieniać doświadczeniem, nawiązywać kontakty i wspólnie wypracowywać nowe materiały. 

     

Tegoroczni uczestnicy i uczestniczki Laboratorium.  

Jak co roku w naszym projekcie odbywa się Laboratorium wiedzy i dobrych praktyk liderów i liderek Szkoła Tolerancji. Ten rok nie był inny, po raz piąty spotkaliśmy się by się uczyć, wymieniać doświadczeniem, nawiązywac kontakty i wspólnie wypracowywać nowe materiały. 

W tym roku jako miejsce spotkania wybraliśmy siedzibę Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Piękne miejsce w dolnośląskim, 40 km od Wrocławia, które zasłynęło z dwóch historycznych, ważnych dla współpracy polsko- niemieckiej wydarzeń. Pierwszym jest powstanie tajnego stowarzyszenia Krąg z Krzyżowej, którego celem było obalenie nazistowskiej władzy. Jego fenomenem było to, że zrzeszało cżłonków 4 odmiennych wręcz wrogo nastawionych do siebie w tamtych czasach,  grup społecznych: arystokracji, socjalistów, protestantów i katolików. Dugim wydarzeniem jest Msza Pojednania, która w obeności premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla odprawił biskup   12 listopada 1989.  "W czasie przekazania znaku pokoju szefowie obu rządów objęli się, co uznano za symboliczny początek nowego rozdziału i współpracy między obydwoma krajami".

   

Obora. Serce Krzyżowej.  fot. Maja Dobiasz- Krysiak

  

Dom na wzgórzu. Biurko Kręgu Krzyżowej.  fot. Maja Dobiasz- Krysiak

   

Miejsce upamiętniające Mszę Pojednania.  fot. Maja Dobiasz- Krysiak

 

Laboratorium miało trzy główne cele:

  1. Wymiana dobrych praktyk. Była to przestrzeń by się dzielić swoimi metodami i doświadczeniami, oraz o tym by o nich porozmawiać, krytycznie omówić.

           

Nauczyciele i nauczycielki prezentują swoje projekty. foto: Maja Dobiasz- Krysiak

2.  Wypracowanie rekomendacji do pracy z tematem związanym z osobą Ireny Sendlerowej. Tak ważne przy temacie, który z jednej strony może być potraktowany pobieżnie i stereotypowo, z drugiej zaś może budzić kontrowersje. Pracujemy techniką stymulatorów, oraz z materiałami źródłowymi: muralami i książeczkami dla dzieci o Irenie Sendlerowej. 

         

 

3. Poznanie nowej wiedzy i metod. Wzięliśmy udział w oprowadzaniu po Krzyżowej i w warsztatach o wymianie młodzieży, oraz krókich warsztatach metody CoResolve.  

Pracujemy z przedmiotami, które kwestionują oczywistości i normy:    

   

  

Zwiedzamy Krzyżową:

  

  

Bierzemy udział w warsztcie prowadzonym przez trenera z Fundacji Krzyżowa:

     

   

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami uczestników i uczestniczek:

 

 

Załączone dokumenty: 
  1. 1. Dobre praktyki.pdf (3MB)