Zaplanuj cykl o równości płci z naszymi materiałami!

Już dziś zaplanuj cykl zajęć poświęconych równości płci w szkole. Skorzystaj z naszych materiałów - testu na równość, podręcznika z dobrymi praktykami, scenariuszy z przykładami z popkultury i filmów o niezwykłych dziewczynach.

Zaplanuj pracę w 10 prostych krokach:

1. ZRÓB TEST NA RÓWNOŚĆ Sprawdź w jakim stopniu szkoła, w której uczysz, środowisko uczniowskie, a także twoje nawyki i styl edukacyjny wspierają wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i uczennic.
2. DOWIEDZ SIĘ JAK WPROWADZAĆ JĄ W SZKOLE Dowiedz się jak wprowadzać wysokie standardy równości płci w szkole i zobacz jak z powodzeniem robią to inni. Przeczytaj podręcznik z dobrymi praktykami.
3. PRZEANALIZUJ  CO POKAZUJĄ NAM MEDIA Scenariusz proponujący krytyczny odbiór wizerunków kobiet kreowanych przez media, z wykorzystaniem pięciu pytań do analizy medialnej. Na warsztat bierzemy "Projekt Lady".
4. ROZWAŻ ALTERNATYWY  Scenariusz podejmujący tematykę umowności ról i stereotypów płciowych poprzez analizę powieści science fiction "Lewa ręka ciemności" Ursuli K. Le Guin.
5. ZBADAJ CZY SZKOŁA REPRODUKUJE STEREOTYPY PŁCI Scenariusz wprowadzający w tematykę ról płciowych i ich szkolnej reprodukcji na przykładzie docudramy "Szkoła".
6. ZASTANÓW SIĘ NAD WZORCAMI PŁCI Scenariusz tłumaczący różnice między płcią biologiczną, a kulturową na podstawie popularnych animacji Disneya i Netflixa.
7. ODZYSKAJ KOBIETY DLA NAUKI  Scenariusz zajęć dotyczący wspierania równości płci w szkołach, poszerzający listę postaci historycznych w programie szkolnym o wynalazczynie i ich odkrycia.
8. POZNAJ DARIĘ - MOTORNICZĄ Z WARSZAWY Obejrzy filmy pokazujące kobiety w niestandardowych rolach. Daria Jąderko jest motorniczą w Tramwajach Warszawskich i łamie stereotypy dotyczące męskich i kobiecych zawodów.
9. POZNAJ PIŁKARKI Z DRUŻYNY LEGIA LADIES Obejrzyj filmy pokazujące kobiety w niestandardowych rolach. Anita Abramczyk trenuje dziewczynki w programie Legia Soccer School, a Iga i Zosia to młode piłkarki z drużyny Legia Ladies.
10. POZNAJ JULIĘ i ANIĘ, KTÓRE RATUJĄ MURY Obejrzyj filmy pokazujące kobiety w niestandardowych rolach. Duet Julianna Płaczysko pomaga mieszkańcom wpływać na przestrzeń wokół nich i walczyć z chaosem wizualnym w najbliższym otoczeniu.